سقف وافل

فروش قالب وافل

فروش قالب وافل یک طرفه و قالب وافل دوطرفه اولین خدمت ما می باشد. قالب های یک طرفه و دوطرفه با توجه به طراحی سازه انتخاب و با مناسب ترین قیمت و بهترین گارانتی در اختیار کارفرمایان و پیمانکاران عزیز قرار خواهد گرفت.

خرید قالب وافل

در صورتی که پس از اتمام پروژه کارفرما قصد فروش قالب خود را داشته باشد شرکت زاگرس بنا آمادگی خود را برای خرید قالب های استفاده شده اعلام می دارد. همچنین در صورت درخواست کارفرما در هنگام فروش این تعهد به کارفرما داده خواهد شده که قالب وافل ایشان در پایان پروژه خریداری شود.

اجاره قالب وافل

در پروژه هایی که خرید قالب وافل برای کارفرما توجیه اقتصادی ندارد مجموعه زاگرس بنا پس از در یافت ضمانت قالب وافل به کارفرما اجاره خواهد داد. قالب های وافل اجاره طبق درخواست کارفرما می تواند نو و یا دست دوم باشند

طراحی سقف وافل

طراحی سقف وافل کاملا تخصصی می باشد. اگرچه طراحی سقف وافل هزینه بسیار ناچیزی در مقایسه با قیمت کل سازه دارد ولی از مهم ترین اصول اجرای ساختمان می باشد لذا انتخاب مجموعه تخصصی از مهم ترین اصول تضمین یک ساختمان بهینه و ایمن می باشد.لذا برای طراحی ساختمان خود با سقف وافل با ما تماس بگیرید.

اجرای سقف وافل

اجرای تخصصی سقف در سراسر کشور عزیزمان از دیگر فعالیت های مجموعه ما می باشد لذا برای دیدن نمونه کار های اجرایی در ابعاد و شهرهای مختلف با ما تماس بگیرید.

مشاوره رایگان سقف وافل

تصمیم گیری و انتخاب سازه مناسب (ساختمان بتنی یا فولادی و ...) و یا انتخاب سیستم باربر و سقف مناسب نیازمند تجربه و دانش فنی می باشد.مجموعه ما آماده ارائه خدمات مشاوره و بررسی نقشه سازه و معماری شما به صورت رایگان می باشد.

قالب های وافل یک طرفه

این نوع از قالب ها که عمدتا با نام های تجاری مهانیت و یا گرین وافل نیز معروف گردیده در واقع به صورت تیرچه درجا عمل کرده و با حذف هزینه تیرچه و بلوک،یونولیت و یا فوم و امکان استفاده از یک سری قالب سقف وافل در کل سقف های پروژه باعث کاهش هزینه پروژه می گردد. همچنین به دلیل اینکه تیرچه در محل ساخته می شود اتصال بهتری با ستون و تیر های انتهایی برقرار می کند. استفاده از قالب وافل با فاصله آکس به آکس 70 و60 سانتیمتر باعث کاهش میلگرد و بتن مصرفی و در نهایت کاهش قیمت سقف وافل حتی نسبت به تیرچه بلوک سنتی می گردد.

1-636904085364010153
2TA

قالب وافل دوطرفه قفل دار

جدیدترین و کامل ترین نوع قالب در بازار قالب های قفل دار سقف وافل می باشد . قالب های سقف وافل قفل دار باعث یک پارچه شدن سقف، راحتی در اجرا، امنیت جانی بالا و افزایش کیفیت اجرا می گردند. قالب های قفل دار سقف دارای ضخامت لبه پایین 5 سانتی متر می باشد که باعث می گردد به راحتی با قالب فلزی ترکیب گردند.

قالب وافل دوطرفه

این نوع از قالب ها که عملکرد دوطرفه دارند باعث ایجاد تیرچه های متعامد و با ضخامت های مختلف می شوند. ضخامت سقف وافل در این حالت می تواند بسته به دهانه و قالب وافل مورد استفاده از 25 سانتیمتر تا 70 سانتیمتر باشد اما می توان گفت حالت بهینه آن استفاده از دال وافل با ضخامت بین 30 تا 40 سانتیمتر می باشد

وافل دو
1TA

همه آنچه که باید در مورد سقف وافل بدانید

سقف وافل یکی از انواع سقف های بتنی است که علاوه بر ظاهری شکیل، مزایای اقتصادی و فنی بسیاری را نیز داراست. برای اجرای این نوع سقف از قالب وافل استفاده می شود که وزن مرده سازه را به مراتب کاهش می دهد و نمای زیبایی در سطح زیرین سقف ایجاد می کند.

نمای سقف وافل

ّبرای دانلود کتابچه فایل PDF کامل سقف وافل کلیک کنید.

سقف وافل چیست؟

این نوع سقف از جمله سیستم‌های سقفی است که برای کاهش بار مرده بر روی سازه استفاده شده و در سازه‌هایی که دهانه‌های بلندی دارند، بسیار کارآمد است. این سقف از زمان‌های گذشته و دیرین نیز مورد استفاده قرار می‌گرفته‌ اما با چیزی که الان از این سقف مشاهده می‌کنیم، متفاوت است.

 

سقف وافل یک طرفه

در سقف وافل یک طرفه ، قالب‌ها به صورت مستطیل بوده و به‌صورت دال یک طرفه عمل می‌کنند. در این نوع سقف، تیرچه‌ها در یک جهت قرار می‌گیرند و به‌همین دلیل، میزان مصرف میلگردها کاهش پیدا می‌کند. این همان عاملی است که باعث شده اجرای سقف به‌صورت یک طرفه، به‌صرفه‌تر برآورد شود. ضمنا نوع یک طرفه این سقف، بیشتر در دهانه‌‌های کوتاه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

سقف وافل دوطرفه

در سقف وافل دو طرفه، قالب‌ها به صورت قابلمه‌ای بوده و به‌صورت دال دوطرفه عمل  می‌کنند. یکی از انواع قالب‌های وافل، وافل قفل‌دار است که در قسمت پایین یک دستگیره دارد و به کمک آن‌ها این قالب‌ها در کنار هم قرار  می‌گیرند. استفاده از این نوع قالب، نتیجه را بسیار رضایت‌بخش می‌کند.

 در این نوع از سقف، تیرچه‌ها به‌صورت عمود بر یکدیگر قرار می‌گیرند و به دلیل عملکرد دوطرفه‌ای که از خود نشان می‌دهند، در دهانه‌های بلند بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سقف از خود مقاومت و استحکام بیشتری نشان داده و قیمت آن نیز در مقایسه با وافل یک طرفه بیشتر است.

قیمت سقف وافل

ویژگی‌های سقف وافل

ابتدا از مزایای اجرای سقف به صورت وافل صحبت خواهیم کرد و سپس به معایبی که این سقف دارد خواهیم پرداخت.

 

مزایای سقف وافل

قیمت پایین‌تری در مقایسه با سقف یوبوت و کوبیاکس دارد.

مدت زمانی کمتری برای اجرای سقف به‌صورت وافل صرف می‌شود.

نسبت به قالب‌های ماندگار، سبک‌تر بوده و وزن کمتری دارد.

قابل استفاده در دهانه‌های بزرگ است.

سرعت و کیفیت اجرای این نوع سقف از بقیه‌ی سقف‌های موجود بیشتر است..

این سقف عملکرد بهتری را در حوادث طبیعی از خود نشان می‌دهد.

کاهش بار مرده‌ای که به یک ساختمان وارد می‌شود نیز، از مزایای استفاده از این نوع سقف است.

مقطع مشاهده شده در این سقف، یکنواخت است.

قالب‌ها بعد از انجام کار، از سقف خارج می‌شود. به همین علت قالب‌های سقف وافل در گروه قالب‌های غیرماندگار دسته‌بندی می‌شود.

ایمنی کارگران را در حین انجام کار، به‌خوبی فراهم می‌کند.

گونیایی و هم‌راستا بودن از جمله مزیت‌هایی است که در هنگام اجرای این سقف، به‌خوبی جلب توجه می‌کند.

شیرابه‌ی بتن از بین قالب‌ها، ریزش نخواهد کرد.

در سقف وافل، بتن‌ریزی به‌صورت یک‌پارچه انجام خواهد شد و عملکرد را به نحو فوق‌‌العاده‌ای افزایش می‌دهد.

قالب‌های این سقف را می‌توان در دفعات متعدد مورد استفاده قرار داد و این یکی از دلایلی است که موجب شده پیمانکاران، این سقف را بسیار بهینه معرفی کنند.

ظاهر و نمایی زیبا و جذاب برای سقف پدید می‌‌آورد.

حجم بتن و فولاد مصرفی از بقیه سبک‌های سقف موجود، کمتر است.

قسمت پایین دال به‌صورت مشبک به نظر می‌رسد.

دال وافل در بر جمع‌شدگی از خود مقاومت نشان می‌دهد.

قالب‌های این سقف، محیط امن و ایمنی را برای کارگران فراهم می‌کند.

 

 

معایب سقف وافل

 • قالب‌های این سقف، هزینه‌ی بالاتری نسبت به بقیه دارد.
 • استفاده از سقف وافل بر روی سطوح شیب‌دار، با محدودیت‌هایی همراه است. قبل از انجام عملیات اجرا، سطوح شیب‌دار باید با خاک مناسب پر شود.
 • چنانچه قسمتی از تاسیسات از سقف عبور کند و در نگهداری نیز بی‌دقتی به عمل آید، امکان آسیب دال وجود دارد.

 

 

طراحی سقف وافل با نرم‌افزارهای etabs   و safe

با استفاده از دو برنامه etabs   و safe می‌توان سقف وافل را طراحی کرد. این دو برنامه، بر اساس حجمی که این سقف دارد، مشخصات و وزنی که این سقف را مشخص می‌کند. هنگامی که شروع به کار با این برنامه می‌‌نمایید، تعیین نوع دال است که باید waffle انتخاب شود. با استفاده از توانایی که در این نرم‌افزار وجود دارد می‌توانید موارد مختلفی را مانند عمق نهایی، ضخامت قسمت بالایی دال، عرض بالایی و پایین مربوط به ریب و هم چنین فاصله‌ای که بین ریب‌ها وجود دارد را، وارد کنید.

 

نحوه طراحی سقف وافل

در طراحی سقف وافل، باید چند نکته مدنظر قرار داده شود:

 • فاصله بین تیرچه‌ها و دال فوقانی و تناسبی که بین این دو وجود دارد، باید بر طبق قوانین اجرایی ساختمان، طراحی شود. قوانینی که در این زمینه وجود دارد، محدودیت‌هایی را برای فاصله‌ی تیرچه‌ها و کمترین عرض آن و ضخامت دال فوقانی تعریف کرده‌ است.
 • خیز سقف نیز از فاکتورهای مهم در طراحی این نوع سقف به‌شمار می‌رود. برای این مورد نیز در آیین‌نامه اجرایی ساختمان، قوانینی ذکر شده‌است.
 • میزان خم‌شدن سقف ناشی از فشارهای لرزه‌ای و سنگین نیز، از موارد بسیار مهمی است که باید در هنگام طراحی مورد توجه قرار گیرد.
 • برش‌های یک طرفه در مقاطعی که بحرانی هستند، باید بر طبق ضوابط ذکر شده در آیین‌نامه صورت پذیرد.
 • برش‌های دوطرفه سقف وافل در قسمت سرستون‌ها حتما باید بررسی شود. این کنترل و بررسی خصوصا در مواقعی که دال، مستقیما به ستون متصل بوده و به آن اتکا دارد، از حساسیت بیشتر و بالاتری برخوردار است.
 • کالکتورها و کوردها در انتقال بارهای ایجاد شده در اثر لرزه به باربرهای قائم نقش داشته و به همین سبب، نقش پررنگی در طراحی سقف به‌صورت وافل دارند.
 • نقاط بازشو در سقف، از نظر خم‌شدن و برش، باید توسط طراح مورد بررسی قرار گیرند.
 • نکته‌ی مهم دیگری که باید در طراحی مد نظر قرار گیرد، ارتعاش سقف است.

 

دستمزد اجرای سقف وافل

عوامل مختلفی وجود دارد که بر قیمت اجرای پروژه‌ها اثر گذارند. مصرف بتن، دیوار برشی، تخته‌کوبی، تعداد طبقات، ارتفاع طبقات، پلان اجرای سقف وافل، ارتفاع ساختمان، وضعیت و تیپ کلی خاک، طول دهانه، نوع دیوار چینی همه از عواملی هستند که به‌نوعی بر روی قیمت نهایی این سقف دخالت دارند.

 

مراحل اجرای سقف وافل

اجرای سقف وافل عموما در پنج مرحله کلی صورت می گیرد.

مرحله اول، زیرسازی می باشد که همانند اجرای سقف های تیرچه بلوکی بسیار ساده و با استفاده از جک ، لوله یا قوطی، اسکلت زیرین بنا سر هم می شود.

مرحله دوم، قرار دادن قالب های وافل می باشد که با توجه به نقشه موجود سازه این قالب هارا بر روی جک ها و قوطی ها قرار می دهند. این قالب ها از دوام بالایی برخوردار است و برای جدا سازی آنان نیازی به روغن کاری نیست.

مرحله سوم، آرماتوربندی می باشد که طبق نقشه موجود از سازه، باید شبکه ای منظم که از مجموعه آرماتور هایی که بر هم عمود اند تشکیل شود.

مرحله چهارم، بتن ریزی است. دراین مرحله مطابق دستورالعمل های موجود دراین زمینه بتن را به روی سقف بنا پمپ کرده و چون نیازی به نفوذ آن به زیر قالب ها نیست، بتن ریزی سقف های وافل به سهولت انجام می شود.

مرحله پنجم، باز کردن قالب ها پس از گذشت زمان مورد نیاز، طبق ضوابط آیین نامه، انجام می گردد.

سقف وافل و قالب وافل یک طرفه

قالب وافل یک طرفه

شرکت زاگرس بنا مانا

شرکت زاگرس بنا مانا مجری تخصصی انواع سقف وافل است که قالب های وافل را نیز خود تولید کرده و در جای جای کشور، از تهران گرفته تا مشهد، شیراز و اصفهان پروژه های عظیمی را اجرا نموده یا در دست اجرا دارد.

برای آشنایی با خدمات شرکت زاگرس بنا و دریافت مشاوره رایگان در مورد سقف و قالب وافل به ما تماس بگیرید.

شرکت زاگرس بنا ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *